PRZEZ SĄDOWNICTWO POLUBOWNE (ARBITRAŻ) NALEŻY ROZUMIEĆ PRZEWIDZIANY PRZEZ PRAWO SPOSÓB ROZSTRZYGANIA SPORÓW PRZEZ TZW. SĄD POLUBOWNY – ORGAN, KTÓRY NIE JEST SĄDEM POWSZECHNYM (PAŃSTWOWYM), A JEGO UPRAWNIENIE DO DZIAŁANIA WYNIKA Z UMOWY STRON.
Poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć (zapis na sąd polubowny).
Sądy polubowne to instytucje niepaństwowe, funkcjonujące poza systemem sądownictwa powszechnego, przewidziane do rozstrzygania sporów cywilnych i gospodarczych.
Sądy polubowne mogą być powoływane przez strony dla rozstrzygnięcia określonego sporu i są to tzw. sądy ad hoc (powołane do rozstrzygnięcia konkretnego sporu) albo funkcjonują jako sądy stałe (zorganizowane instytucjonalnie, działające w różnych formach prawnych, w tym jako spółki handlowe, fundacje i stowarzyszenia).
Podstawę prawną funkcjonowania sądów polubownych stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego Części V ”Sąd polubowny (arbitrażowy)” - (art. 1154 – 1217 k.p.c.)